Значение слова "ОБИРАТИ" найдено в 21 источнике

ОБИРАТИ

найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

ОБИРА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ОБРА́ТИ, оберу́, обере́ш, док., кого, що.

1. Виділяти, відбирати за якою-небудь ознакою.

Серед командирів батальйонів уже давно виробився зухвалий гвардійський звичай – заздалегідь обирати пункти, ще зайняті ворогом, під свої майбутні КП (О. Гончар);

Його обрали за об'єкт розваги, як приблудне собаченя, кішку або підбитого птаха (Ю. Яновський);

Вони обрали місце, щоб сидіти проти сонця (О. Гуреїв);

// Надавати перевагу комусь, чомусь перед ким-, чим-небудь іншим.

– Оце і твоя пора прийшла, доню! Гляди ж, се на весь вік, Катре! Гляди, кого обираєш (Марко Вовчок);

Окрилене серце! Не тільки пілоту Потрібне воно у дзвінкій висоті, – Ні, всім, щоб хорошу робити роботу, Важкі обирати у світі путі (В. Бичко).

2. ким, на (в, за) кого, до чого, в що, з інфін. і без дод. Призначати, виділяти голосуванням для виконання яких-небудь обов'язків.

Громада обрала головою одного багатого чоловіка (І. Нечуй-Левицький);

Кобзар оповідав про те, як воліли козаки не обирати в гетьмани джуру Хмельницького, бо той – шляхтич (О. Ільченко);

Митрополита обирав крайовий собор, а єпископа – собор єпископів з представниками світських людей, головно тієї єпархії, для якої обирали єпископа (І. Огієнко);

На всіх зборах Петра завжди обирали до президії (І. Багмут).

3. рідко. Те саме, що оббира́ти 1–3.

Марія сідала біля коша з картоплею і обирала її цілу гору (С. Тудор);

Хима виймає з пазухи хусточку, обирає сльози (М. Коцюбинський);

Той тузами обирає Свата в його хаті, А той нишком у куточку Гострить ніж на брата (Т. Шевченко).

◇ (1) Обра́ти / обира́ти [свою́] сте́жку (стежи́ну, доро́гу і т. ін.) яку, чого і без дод. – визначити, вирішити, чим займатися, як жити.

Так і здавалося, що доки він справді обере свою стежку життя, черкаські події наздоженуть його, в дорозі застануть (Іван Ле);

Може, надаремне відсахнувся тоді брата.., може, брат вірнішу дорогу обрав? Як далеко розійшлися відтоді їхні дороги (О. Гончар).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВИБИРА́ТИ (виділяти за якими-небудь ознаками, відокремлювати від інших істот, предметів), ВІДБИРА́ТИ, ОБИРА́ТИ. — Док.: ви́брати, відібра́ти, обра́ти. Механічно Марта присувала до чоловіка печеню і вибирала кращий шматок (М. Коцюбинський); Довелося відбирати найдужчих, найвитриваліших, тільки таких, що не мали поранень (В. Кучер); Чому саме цей, зручний для оглядин, столик він обрав для себе? (І. Ле). — Пор. 1. добира́ти.

ВИБИРА́ТИ (про місце — знаходити, звільняти для певної мети як зручне, придатне), ОБИРА́ТИ, ПРОБИРА́ТИ розм. — Док.: ви́брати, обра́ти, пробра́ти. Настав час вибирати місце під літній табір (О. Гончар); Танки обрали для свого нищівного удару саме позиції лейтенанта Широніна (І. Ле); Чоловіки пробирали собі місце, щоб сісти ближче до сусіда або свата (Л. Яновська).

ВИБИРА́ТИ кого ким, на (в, за) кого, до чого, в що, з інфін. і без додатка (призначати, виділяти голосуванням для виконання певних обов'язків), ОБИРА́ТИ, ОББИРА́ТИ заст. — Док.: ви́брати, обра́ти, обібра́ти. Одностайне Громада вибрала гетьмана — Преславного Лободу Івана (Т. Шевченко); Степан був активістом, його якось навіть обрали до місцевкому профспілки (В. Кучер); Клима обібрали в волості за голову (І. Нечуй-Левицький).

ВИБИРА́ТИ (надавати перевагу кому-, чому-небудь, вважаючи кращим), ОБИРА́ТИ, ОБЛЮБО́ВУВАТИ. — Док.: ви́брати, обра́ти, облюбува́ти. В тебе сьогодні сватання, от ми й вирішили проситися в свати. Будемо разом жениха вибирати (М. Ю. Тарновський); — Оберу собі таку (жінку), що і добра, і тиха, а до того гарна, як ясочка... (Марко Вовчок); Кожен з бояр облюбував собі дружку (Ф. Бурлака).

ЧИ́СТИТИ (зрізати, знімати шкірку, лушпайку тощо), ОБЧИЩА́ТИ, ОЧИЩА́ТИ (ОЧИ́ЩУВАТИ рідше), ОБЛУ́ПЛЮВАТИ, ТЕРЕБИ́ТИ розм., ОБТЕРІ́БЛЮВАТИ діал.; ОББИРА́ТИ, ОБИРА́ТИ рідше (шкаралупу, лушпиння тощо). — Док.: почи́стити, обчи́стити, очи́стити, облупи́ти, обтереби́ти, обібра́ти. Уляна чистила картоплю, все ще надіючись на допомогу невістки (Григорій Тютюнник); Він не чистив тарані, як Івась, а з цілої кусав шматки, випльовуючи луску з рота (Панас Мирний); "Кумпан" сидів у кухні за столом, покритим картатою цератою, хукаючи на пальці, обчищав з мундирів щойно зварену картоплю (П. Загребельний); Дубковський мовчки вихопив.. гарячу картоплину з миски і почав облуплювати її (Л. Первомайський); Картопля була в лушпинні, її треба було теребити (І. Франко); Фросина мовчить. Оббирає бараболю на завтра (Є. Гуцало).


найдено в "Толковом словаре украинского языка"

-аю, -аєш, недок., обрати, оберу, обереш, док., перех.

1) Вирізняти, відбирати за якою-небудь ознакою. || Надавати перевагу комусь, чомусь перед ким-, чим-небудь іншим.

2) ким, на (в, за) кого, до чого, в що, з інфін. і без додатка. Призначати, відділяти голосуванням для виконання яких-небудь обов'язків.

3) рідко. Те саме, що оббирати 1-3).



найдено в "Великому тлумачному словнику (ВТС) сучасної української мови "
-аю, -аєш, недок. , обрати, оберу, обереш, док. , перех. 1》 Вирізняти, відбирати за якою-небудь ознакою.
|| Надавати перевагу комусь, чомусь перед ким-, чим-небудь іншим.
2》 ким, на (в, за) кого, до чого, в що, з інфін. і без додатка. Призначати, відділяти голосуванням для виконання яких-небудь обов'язків.
3》 рідко. Те саме, що оббирати 1-3).

найдено в "Фразеологічному словнику української мови"
обра́ти / обира́ти (свою́) сте́жку (стежи́ну, доро́гу і т. ін.) яку, чого і без додатка. Визначити, вирішити, чим займатися, як жити. Так і здавалося, що доки він справді обере свою стежку життя, черкаські події наздоженуть його, в дорозі застануть (Іван Ле); Може, надаремне відсахнувся тоді брата.., може, брат вірнішу дорогу обрав? Як далеко розійшлися відтоді їхні дороги (О. Гончар).
найдено в "Українсько-російському словнику"
I несов. - обирати, оббирати, сов. - обібрати 1) обирать, обобрать разг.; (снимать покров, чистить) о(б)чищать, о(б)чистить 2) (разорять; обкрадывать) разг. обирать, обобрать, (сильнее) обдирать, ободрать - обрати як липку II несов. - обирати, сов. - обрати избирать, избрать; выбирать, выбрать (выделять) обирати (ким, на кого, за кого) — избирать, избрать (кем)
найдено в "Українсько-англійському словнику"

недок. обирати, док. обрати

1) (голосуванням) to elect, to vote for, to return

2) (вибирати) to choose, to embrace, to select

3) (призначати) to constitute


найдено в "Лексиконі львівському"
обира́ти чистити (ср, ст): Живо бери запаску, обирай бульбу, мий начиння, полощи салату, полуднє підходить, час обід видавати (Цегельська)
найдено в "Правописному словнику Голоскевича"

Обира́ти, -ра́ю, -ра́єш; див. оббира́ти


найдено в "Українсько-китайському словнику"

【未】 选择, 挑选, 选定


найдено в "Словнику синонімів Караванського"
вибирати, віддавати перевагу, добирати; Р. оббирати.
найдено в "Українсько-норвезькому словнику"

Velge, utvelge; kåre


найдено в "Українсько-датському словнику"

Vælge, udvælge; kåre


найдено в "Орфографічному словнику української мови"
обира́ти дієслово недоконаного виду
T: 65