Значение слова "КОЛОДКА" найдено в 125 источниках

КОЛОДКА

найдено в "Энциклопедическом словаре Ф.А. Брокгауза и И.А. Ефрона"
или колодий — в Малороссии один из самых характерных обрядов масленицы (см.).


найдено в "Толковом словаре Ожегова"
КОЛОДКА, -и, ж. 1. Кусок дерева, служащий основой в нек-рыхинструментах, приборах. К. рубанка. К. щетки.. 2. Кусок дерева в форменижней части ноги до щиколотки, употр. при шитье обуви. На одну -колодку(перен.: уравнивая все или всех; -разг. неодобр.). По чужой колодке мерить(перен.: на чужой лад; разг.). 3. мн. Деревянное приспособление,надевавшееся в старину на ноги арестантам для предупреждения побега. 4.Планка для ношения на груди орденов, медалей или орденских ленточек.Орденская к. II прил. колодочный, -ая, -ое (к 1, 2 и 3 знач.).
найдено в "Новом толково-словообразовательном словаре русского языка"
колодка 1. ж. 1) а) Деревянная болванка в форме ноги до щиколотки, применяемая при шитье и чистке обуви. б) Болванка, деревянная форма для выделки любых шитых или клееных изделий. 2) а) Деревянный или металлический брусок, используемый как приспособление различного назначения. б) Металлический, деревянный брусок в тормозном устройстве, прижимаемый к тормозному барабану или ободу колеса для торможения. в) Деревянная, металлическая основа, ручка и т.п. в некоторых инструментах, орудиях и т.п. 3) Деревянный ошейник, надеваемый на животное. 4) разг. Планка для ношения на груди орденов, медалей и орденских ленточек. 2. ж. местн. Рыба, засоленная особым образом, целиком, с потрохами. 3. ж. разг. 1) Уменьш. к сущ.: колода (1*2). 2) Ласк. к сущ.: колода (1*2). 4. ж. разг. 1) Уменьш. к сущ.: колода (2*). 2) Ласк. к сущ.: колода (2*).



найдено в "Русско-английском словаре"
колодка
ж.
1. (сапожная) boot-tree, last
поставить обувь на колодку — put* shoes on the last, have shoes stretched
2. тех. shoe
орденская колодка — medal ribbon




найдено в "Словаре синонимов"
колодка колодочка, планка, канга Словарь русских синонимов. колодка сущ., кол-во синонимов: 12 • болванка (16) • брусок (27) • винтебель (1) • канга (1) • колода (32) • колодочка (1) • копыл (5) • копыло (1) • кукла (32) • муляж (5) • планка (24) • фурка (4) Словарь синонимов ASIS.В.Н. Тришин.2013. . Синонимы: болванка, брусок, канга, колода, колодочка, копыл, копыло, кукла, муляж, планка, фурка
найдено в "Энциклопедическом словаре"
Колодка или колодий — в Малороссии один из самых характерных обрядов масленицы (см.).



найдено в "Словнику української мови у 20 томах"

КОЛО́ДКА, и, ж.

1. Зменш. до коло́да¹ 1.

Надворі наймит гарманував пшеницю, тягаючи волами колодку чи вал по розкиданих і розв'язаних снопах (І. Нечуй-Левицький);

З подвір'я дукача виходить довжелезна чорна свиня, на її шиї погойдується дерев'яна колодка (М. Стельмах).

2. Те саме, що коло́да¹ 1, 2.

Од княгині він раз дістав собі дурнички кілька сажнів дров на паливо та дубових колодок на комору (І. Нечуй-Левицький);

На колодках сидять собі сусіди І курять мовчки й голосно зітхають (І. Вирган);

Раз наймит піймав у садочку ройка, так з того одного розроїлось колодок з тридцять (О. Стороженко);

– Був у нашому селі .. один дядько, Федір Смик: двісті колодок пасіки, п'ять пар волів, п'ятнадцять десятин землі (Григорій Тютюнник);

* У порівн. Остап повзе. Йому трудно, кожну купину доводиться брати з бою, в грудях коле й спирає дух, ноги важкі, як колодки (М. Коцюбинський).

3. Покрита орденською стрічкою планка із застібкою, якою прикріплюється до одягу орден, медаль.

Орденська колодка – конструктивна частина нагороди (медалі чи ордена) – прямокутна або п'ятикутна металева платівка, яка з лицевого боку обтягнута орденською стрічкою, із зворотного має булавку чи спеціальний болт для прикріплювання до одягу (із журн.);

// розм. Така планка, що носиться замість ордена, медалі.

Тільки колодки бойових орденів, що блищали на грудях, і особливий владний погляд викривали в ньому полководця (О. Довженко);

Густий ряд орденських колодок ряснів на його грудях червоними, жовтими, голубими та білими смужками (М. Руденко);

Поки я говорив, він вдягнув кітель, що висів на стільці коло ліжка, – з полковницькими погонами і кількома рядами орденських колодок на грудях (В. Нестайко).

4. Шматок дерева, вирізаний у формі ступні людини, який використовують при шитті взуття; копил (у 1 знач.).

Мати справила їй аж двоє платтів з ситцю, заказала рантові чобітки на колодку (Панас Мирний);

Пара старих дерев'яних чоботарських колодок. Іржавий гайковий ключ, – от і все, що я знайшов у маленькій шафі (Є. Кравченко);

// Взуття з дерев'яною підошвою або видовбане з дерева.

Всі вони однакові, ці незграбні черевики на дерев'яній підошві. Колодки! (А. Хижняк);

Одежа [в турецьких селян] домоткана, груба. На ногах дерев'яні видовбані колодки (В. Кучер).

5. Дерев'яна, металева і т. ін. оправа чи ручка до основної діючої частини певного предмета.

Тілько що обняти, Аж ніж появився І по самую колодку В груди затопився!.. (С. Руданський);

Чіпаріу щосили барабанив у широкі груди колодкою порожнього револьвера (Ю. Смолич);

Тремтіли пальці, вчепившись в костяну колодку виделки, безпорадно й розгублено він метушився на своєму стільці (В. Домонтович).

6. перев. мн., іст. Масивні дерев'яні кайдани, які в старовину накладали на ноги, руки і шию в'язню, рекруту, щоб запобігти втечі; диба (див. ди́ба¹ 2).

Старий запорожець в залізах сидить, а товариство в колодках (з переказу);

В Скрипчинцях вже ловили некрутів і забивали в колодки (І. Нечуй-Левицький);

Особливо вражали задовгуваті й важкі руки, на яких з обох боків червоніли страшні шрами від арештантських колодок (Іван Ле);

Він згадав, як призначених в рекрути в'язали, брали в колодки, щоб вони не втекли і не наклали на себе рук, доки не поголять їм чуби (П. Кочура).

7. Дерев'яний або металевий брусок у гальмі, який притискується до шківа барабана чи обода колеса для гальмування.

Зашипіли пневматичні гальма, посипались іскри з натиснутих колодок (Іван Ле);

– Ось, здається, і наш поїзд рушає! – Поряд з ними заторохтіли колодки гальм, заляскали буфери (В. Малик).

8. діал. Висячий замок.

Пані Олімпія не любила нікого допускати до своєї спальні, особливо вдень, і, виходячи, замикала віконниці зсередини, а двері на колодку знадвору (І. Франко);

Навіть баба Гапка й та прийшла до гурту, повісивши на хатні двері колодку (Ю. Яновський);

– Панове! Повiтовий комiсар уповноважив мене довести до вашого вiдома, що збори, толоки, церковнi вiдправи з нинiшнього дня припиняються з тої причини, що епiдемiї. – Себто читальню, церкву i хати – на колодку? – видобувся наперед Микола Трач (Р. Андріяшик).


найдено в "Словнику синонімів української мови"

ВУ́ЛИК (спеціально виготовлене з дощок житло для бджіл), У́ЛИК розм., ВУ́ЛІЙ (У́ЛІЙ) діал.; ДУПЛЯ́НКА, КОЛО́ДА, КОЛО́ДКА, ПЕНЬ діал. (таке житло, видовбане з колоди). На хатки в мініатюрі були схожі ці рамкові вулики, в кожному з яких жила бджолина сім'я (О. Гончар); На самій прогалині.. стояло з десяток уликів (Б. Грінченко); Маруся буде соромитись і сховається у траві або за вулій — бо Маруся маленька (Марко Вовчок); Рідко в кого є дуплянки, так і то в лісі, залишки старого бортництва (В. Земляк); На теплого Олекси сусіда виставляє з льоху бджіл на сонце,.. вилізе тобі таке кволеньке з колоди, обігріється на сонці й літає, літає (Ю. Яновський); Є коло чого мати клопіт. Стодоли, повні збіжжя, пасіка на сто пнів (Н. Рибак).

ЗАМО́К (пристрій для замикання дверей), ЗАПІ́Р рідше, ЗА́ПІРКА рідко; КОЛО́ДКА діал. (висячий замок). Він замкнув зовнішні двері на важкий залізний засув з висячим замком як московський калач завбільшки, забрав ключ (З. Тулуб); Відсувайся, запір: Із'їжджайте на двір, Мої милії, ріднії гості! (Л. Боровиковський). — Пор. 1. за́щіпка.

КОЛО́ДА (стовбур зрізаного дерева, очищений від гілля), КОЛО́ДКА, БЕРВЕНО́ діал., ДЕЛИ́НА діал., КЛЬОЦ діал., КО́ВБОК діал., КОВБА́Н діал., ТРАМ (ТРЯМ) діал.; БРУС, БРУСО́К, РУ́БАНКА діал. (обтесана чи обпиляна перев. чотиригранна деревина); ДУБО́К перев. мн. розм. (короткий шматок дерева); КРУГЛЯ́К (кругла деревина); ЧУРБА́К розм. (коротка деревина); ДРОВІ́ТНЯ розм., ДРИВІ́ТНЯ діал., КО́ВБИЦЯ діал. (для рубання дров). Ковалі різці зробили і стару зрубали грушу, І колоду з деревини Внесли теслі до хатини (М. Нагнибіда); В дворі Бондарів на колодці сидить Настя, по боках Валя і Кость (С. Васильченко); Де-не-де із-межи густих, високих кустів кропиви виглядали повалені останки печей або чорні, порепані обломки бервен (І. Франко); Юрко також миттю видряпався по делинах на клуню (П. Козланюк); Пішли кльоци. Вільний сплав. Уся ріка зачервонілася від тисяч ковбків (Г. Хоткевич); Дерево лише на зиму стає матеріалом, розкішним, багатим, пахучим брусом, з якого ріжуться гнучкі, як дівчата, дошки, міцні, як хлопці, мудрі, як старість, колодки (Ю. Яновський); Майструють тут: шерхебелем один Орудує, обстругуючи бистро Бруски із жилками червонуваті (М. Рильський); Він згубив і стежку ту, Що вела на гірку. Сів на рубанку товсту І заплакав гірко (П. Воронько); — Отам можна посидіти, — сказав він, показуючи очима на дубки, що лежали під стіжком сіна (С. Журахович); По кругляках тягли гужем широкогорлу гармату (М. Старицький); На дерев'яному чурбаку серед колиби горів каганчик (С. Скляренко); Тихін підійшов до нього. Встромив сокиру в дровітню й закурив із його кисета (А. Головко); Маленька сокира з кривим держаком.. стирчала в старій, тисячу разів поцюканій дривітні (М. Рудь); Став (пес) на ковбицю ногами І до сонця морду зносить (І. Франко).

КОЛОДКИ́ (КОЛО́ДКА рідше) (масивні дерев'яні пристрої, які надівали колись на ноги, руки й шию в'язня), КОЛО́ДИ (КОЛО́ДА рідше), ДИ́БИ (ДИ́БА рідше) (на руки або ноги). Він згадав, як призначених в рекрути в'язали, брали в колодки, щоб вони не втекли і не наклали на себе рук, доки не поголять їм чуби (М. Коцюбинський); Забили прадіда в колоду й кинули в монастирську тюрму (В. Кучер); Нещасливих міщан пороздягали, пов'язали їм руки, забили ноги в диби (І. Нечуй-Левицький).

КОПИ́Л (дерев'яна форма ступні людини, яку використовують при шитті взуття), КОЛО́ДКА, КОПИ́ТО розм., КОПИ́Т розм. Я бачив у шевця такий самий копил. Він був теж потиканий шпильками (І. Микитенко); Пара старих дерев'яних чоботарських колодок. Іржавий гайковий ключ, — от і все, що я знайшов у маленькій шафі (Є. Кравченко); Господар дратвою обтягував на копиті нового чобота (Я. Качура).


T: 38